Українська Автокефальнa
Православна Церква в Діаспорі 


офіційний веб-сайт

 

 


Головна
Новини
Єпископат
Парафії
Історія

Фотогалерея
Відео
Ресурси
Контакти


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Символіка та структура храму

Конструкція будівлі візантійського храму зумовлюється християнським богослов'ям. Згідно з правилами вона повинна бути орієнтована своєю найсвятішою частиною на схід (оскільки одним з символів Христа є Сонце), тобто головним входом на захід.

У загальному плані храм може мати наступні форми, кожна з яких має певне символічне значення: Хрест (найбільш поширено) відповідає загально-християнському символу розп'яття Христа і спасіння людства. Коло Церква є вічною Продовгувата форма (означає корабель) Церква, немов Ноїв ковчег, веде вірних по морю життя до тихої пристані Божого Царства Восьмикутник (означає зірку) Церква є дороговказною зорею Християнський храм є уособленням Царства Божого, єдиного у трьох сферах: божественній, земній і небесній. Перейнявши конструктивну форму від давньої єрусалимської святині, він поділяється на три виразні відокремлені частини з відмінним призначенням, чого вимагає характер східного Богослужіння: Притвор або бабинець (давня назва пронаос, портікус, нартекс, Tрапеза) найближча до входу частина; символізує сферу земного буття; давніше був призначений для оглашенних, тобто ще не охрещених учнів християнської віри, і тимчасово відлучених від Церкви грішників.

Неф або нава ( з латинської "корабель"), храм вірних середня частина, символізує сферу ангелів;
призначений для перебування мирян. Bівтар або пресвітерій найголовніша престольна частина; символізує сферу буття Господа; місце відправляння літургії священиком, тут знаходяться престол і кивот з Пресвятою Євхаристією. До вівтаря можуть бути прибудовані допоміжні приміщення: захристія, ризниця, дияконник, паламарня. У наві (яких може бути не одна, а три з двома бічними) можуть бути влаштовані клироси (крилоси) для співців. Для них же над притвором звичайно бувають розташовані хори.

Храм вірних і святилище повинні бути розділені іконостасом високою перегородкою з розташованими на ній іконами та з трьома дверми (вратами): головними царськими, і двома
бічними дияконськими. Зліва перед святилищем може бути влаштована казальниця (проповідниця) підвищення над храмом вірних, звідки священик виголошує проповідь.

Посередині перед іконостасом знаходиться тетрапод ("чотириногий стіл") місце відправи окремих
Таїнств і служб. Зовнішній вигляд храму може бути дуже відмінним (за словами відомого мистецтвознавця Григорія Логвина, йому не довелось зустріти в Україні двох однакових споруд) але, як правило, він вкритий дахом з високими банями (куполами) чи верхами, увінчаними хрестами. 

 


 


2010 УАПЦ в Діаспорі